Zadanie 1 - październik 2018

Zestaw V, marzec 2019

zadanie

Pewna liczba przy dzieleniu przez 5 daje resztę 1, a przy dzieleniu przez 7 także daje resztę 1. Jaką resztę daje te liczba przy dzieleniu przez 35?

zadanie

Przygotuj notatkę o historii dwóch systemów operacyjnych - Windowsie i Linuxie.

Przeprowadź wśród członków rodziny i znajomych ankietę "Jaki system operacyjny jest zainstalowany na Twoim komputerze?" Przedstaw wyniki pod notatką o systemach operacyjnych.

Zestaw IV, luty 2019

zadanie

Jaka może być reszta z dzielenia przez:

a) 2

b) 5

c) 9

Sprawdź wykonując różna dzielenia.

Czy reszta z dzielenia przez jakąś liczbę może być większa od tej liczby? Odpowiedź uzasadnij.

zadanie

W edytorze grafiki wykonaj rysunek talerza z owocami.

a) Ustaw wielkość obrazu na 15 cm x 10 cm i narysuj w jego górnej części kilka owoców..

b) Na dole obrazu narysuj talerz.

c) Na talerzu ułóż owoce tak, aby powstała z nich piramida. Kopiuj je i wklejaj wielokrotnie. W razie potrzeby możesz je obracać.

Zestaw III, styczeń 2019

zadanie

Dla 38 uczestników wycieczki zarezerwowano nocleg w 15 pokojach. Dla dziewczynek zarezerwowano tylko dwójki, a dla chłopców - trójki. Dzieci zajęły wszystkie zarezerwowane miejsca. Ilu chłopców było na wycieczce?

zadanie

Dowiedz się, co to jest system dwójkowy.

a) Wyjaśnij, jak zapisać liczbę 20 w systemie dwójkowym.

b) Pewna liczba zapisana w systemie dwójkowym ma postać 110011. Jaka to liczba? Odpowiedź uzasadnij.

c) Jakim systemem posługujemy się na co dzień?

Zestaw II, grudzień 2018

zadanie

Pan Henio kupił działkę nad jeziorem Lgińskim. Działka ma kształt prostokąta o wymiarach 15 m na 20 m. Pan Heniu ogrodzi działkę siatką, zostawiając miejsce na 3-metrową bramę i metrową furtkę. Wzdłuż dłuższych boków działki pan Henio posadzi iglaki co 1 m (pierwszy 1 m od siatki).

1. Ile metrów siatki potrzebuje pan Henio?

2. Ile pan Henio zapłaci za siatkę? (Potrzebnych informacji poszukaj w internecie.)

3. Ile iglaków powinien kupić pan Henio?

zadanie

W edytorze tekstu przygotuj instrukcję obsługi jakiegoś urządzenia (czajnik, drukarka...). Zapisz ją w punktach. Na początku dokumentu zapisz tytuł instrukcji, wyśrodkuj go. Na końcu zapisz imię i nazwisko autora, wyrównaj do prawej. Treść instrukcji wyrównaj do lewej.

Zestaw I, październik 2018

zadanie 1

- Babci, ile masz lat? - zapytała siedmioletnia Agnieszka.

- Gdy się urodziłaś, twoja mama miała 22 lata. J ja jestem teraz dwa razy starsza od twojej mamy.

Ile lat ma babcia Agnieszki?

zadanie 2

W skarbonce Joli są banknoty o nominałach 100 zł i 10 zł oraz monety o nominałach 1 zł i 10 gr. Banknotów jest 5, a monet 25. Łącznie w skarbonce znajduje się 237 zł. Ile banknotów i monet każdego rodzaju jest w skarbonce?

zadanie 1

Znajdź w wiarygodnych źródłach informacje na temat maszyny szyfrującej Enigma. Przygotuj jednostronnicowy referat w edytorze tekstu o tym urządzeniu i udziale polskich matematyków w złamaniu jego szyfru. Uatrakcyjnij pracę ilustracjami. Na końcu dokumentu zamieść źródła, z których korzystałeś.

matematyka, klasa 5 i 6

zadanie 1

Jeden kąt pewnego trójkąta prostokątnego ma miarę o 50% większą niż jego inny kąt. Ile stopni liczy najmniejszy kąt tego trójkąta?

zadanie 2

Bolek i Lolek pielą ogródek. Obaj pracują w jednakowym tempie i kiedy pracują razem, wyrwanie chwastów z całego ogródka zajmuje im 4 h. Ile zajęłoby samemu Lolkowi wyplewienie ogródka o powierzchni o jedną trzecią mniejszej?

zadanie 3

W roku 2006 zdarzył się taki dzień, że przed nim i po nim dni roku 2006 było tyle samo. Co to za dzień – podaj datę?

informatyka, klasa 5 i 6

Skąd pochodzi znak pisarski @ (małpa)? Kiedy pojawił się po raz pierwszy?

matematyka, klasa 7

zadanie 1

Skoszona trawa zawiera 2/3 wody. Przechowywane w stodole siano posiada już tylko 20% wody. Ile kilogramów siana można uzyskać z 1,2 tony skoszonej trawy?

informatyka, klasa 7

W którym roku powstał pierwszy komputer na świecie i jak się nazywał?

matematyka, klasa 8

zadanie 1

Dwaj bracia mają razem 7 lat. Liczba miesięcy jednego jest dwa razy większa od liczby lat drugiego. Ile lat mają bracia?

informatyka, klasa 8

Tekst „Lorem ipsum dolor sit amet” używany jest do demonstracji wyglądu tekstu. Skąd pochodzi i kiedy po raz pierwszy został użyty?

MatemaTIK regulamin

MatemaTIK

Cele konkursu:

• popularyzacja wiedzy matematycznej,

• rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych uczniów,

• wzbogacanie słownictwa matematycznego,

• kształtowanie umiejętności korzystania z technologii informacyjnej,

• kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji,

• motywowanie uczniów do systematycznej pracy,

• rozwijanie umiejętności:

• logicznego myślenia,

• dedukcyjnego rozumowania,

• spostrzegawczości,

• odkrywania reguł, prawidłowości i związków,

• stosowania uogólnień,

• dokonywania analizy i syntezy.

Regulamin konkursu:

• Konkurs trwania od października 2018 r. do maja 2019 r.

• W konkursie może wziąć udział każdy uczeń klas IV-VIII.

• Konkurs polega na rozwiązaniu problemów (zadań).

• Zadania będą zamieszczane na stronie pierwszego każdego miesiąca.

• Za rozwiązanie zadania można otrzymać maksymalnie 10 punktów.

• Uczeń może korzystać z internetowych konsultacji z nauczycielami.

• Rozwiązanie problemu z uzasadnieniem należy przesłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

• W temacie maila należy wpisać imię, nazwisko i klasę (maile bez tematu nie będą sprawdzane).

• Po drugim i czwartym problemie uczniowie otrzymają ocenę zgodnie z punktacją:

• 18 – 20 punktów – celujący

• 15 – 17 punktów – bardzo dobry

• 10 – 14 punktów – dobry

• Uczniowie, którzy zdobędą najwięcej punktów otrzymają tytuł Młodego eTalesa.

• Wszelkie sprawy, o których nie mówi regulamin, rozstrzygają organizatorzy.