Zadanie 1 - październik 2018

Zestaw I, październik 2018

matematyka, klasa 4

zadanie 1

- Babci, ile masz lat? - zapytała siedmioletnia Agnieszka.

- Gdy się urodziłaś, twoja mama miała 22 lata. J ja jestem teraz dwa razy starsza od twojej mamy.

Ile lat ma babcia Agnieszki?

zadanie 2

W skarbonce Joli są banknoty o nominałach 100 zł i 10 zł oraz monety o nominałach 1 zł i 10 gr. Banknotów jest 5, a monet 25. Łącznie w skarbonce znajduje się 237 zł. Ile banknotów i monet każdego rodzaju jest w skarbonce?

informatyka, klasa 4

zadanie 1

Znajdź w wiarygodnych źródłach informacje na temat maszyny szyfrującej Enigma. Przygotuj jednostronnicowy referat w edytorze tekstu o tym urządzeniu i udziale polskich matematyków w złamaniu jego szyfru. Uatrakcyjnij pracę ilustracjami. Na końcu dokumentu zamieść źródła, z których korzystałeś.

matematyka, klasa 5 i 6

zadanie 1

Jeden kąt pewnego trójkąta prostokątnego ma miarę o 50% większą niż jego inny kąt. Ile stopni liczy najmniejszy kąt tego trójkąta?

zadanie 2

Bolek i Lolek pielą ogródek. Obaj pracują w jednakowym tempie i kiedy pracują razem, wyrwanie chwastów z całego ogródka zajmuje im 4 h. Ile zajęłoby samemu Lolkowi wyplewienie ogródka o powierzchni o jedną trzecią mniejszej?

zadanie 3

W roku 2006 zdarzył się taki dzień, że przed nim i po nim dni roku 2006 było tyle samo. Co to za dzień – podaj datę?

informatyka, klasa 5 i 6

Skąd pochodzi znak pisarski @ (małpa)? Kiedy pojawił się po raz pierwszy?

matematyka, klasa 7

zadanie 1

Skoszona trawa zawiera 2/3 wody. Przechowywane w stodole siano posiada już tylko 20% wody. Ile kilogramów siana można uzyskać z 1,2 tony skoszonej trawy?

informatyka, klasa 7

W którym roku powstał pierwszy komputer na świecie i jak się nazywał?

matematyka, klasa 8

zadanie 1

Dwaj bracia mają razem 7 lat. Liczba miesięcy jednego jest dwa razy większa od liczby lat drugiego. Ile lat mają bracia?

informatyka, klasa 8

Tekst „Lorem ipsum dolor sit amet” używany jest do demonstracji wyglądu tekstu. Skąd pochodzi i kiedy po raz pierwszy został użyty?

MatemaTIK regulamin

MatemaTIK

Cele konkursu:

• popularyzacja wiedzy matematycznej,

• rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych uczniów,

• wzbogacanie słownictwa matematycznego,

• kształtowanie umiejętności korzystania z technologii informacyjnej,

• kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji,

• motywowanie uczniów do systematycznej pracy,

• rozwijanie umiejętności:

• logicznego myślenia,

• dedukcyjnego rozumowania,

• spostrzegawczości,

• odkrywania reguł, prawidłowości i związków,

• stosowania uogólnień,

• dokonywania analizy i syntezy.

Regulamin konkursu:

• Konkurs trwania od października 2018 r. do maja 2019 r.

• W konkursie może wziąć udział każdy uczeń klas IV-VIII.

• Konkurs polega na rozwiązaniu problemów (zadań).

• Zadania będą zamieszczane na stronie pierwszego każdego miesiąca.

• Za rozwiązanie zadania można otrzymać maksymalnie 10 punktów.

• Uczeń może korzystać z internetowych konsultacji z nauczycielami.

• Rozwiązanie problemu z uzasadnieniem należy przesłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

• W temacie maila należy wpisać imię, nazwisko i klasę (maile bez tematu nie będą sprawdzane).

• Po drugim i czwartym problemie uczniowie otrzymają ocenę zgodnie z punktacją:

• 18 – 20 punktów – celujący

• 15 – 17 punktów – bardzo dobry

• 10 – 14 punktów – dobry

• Uczniowie, którzy zdobędą najwięcej punktów otrzymają tytuł Młodego eTalesa.

• Wszelkie sprawy, o których nie mówi regulamin, rozstrzygają organizatorzy.